296 Warszawska Wodna Drużyna Harcerska “Wir”

296 Warszawska Wodna Drużyna Harcerska “Wir”

W Zespole szkół nr 84 już czwarty rok działa wodna drużyna harcerska Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna uzyskała w roku harcerskim 2014/2015 i 2015/2016 kategorię „Rubinową” , którą są oznaczane najlepsze drużyny harcerskie na Pradze Południe, a zaś jej druh drużynowy został wybrany drużynowym roku hufca Praga-Południe.

Stawiamy sobie za cel wspieranie w wychowaniu młodego człowieka. Jednak czynimy to w sposób wyjątkowy nawet porównaniu do innych drużyn harcerskich, bo za pomocą… żeglarstwa.

Harcerze to normalni ludzie. Chodzą na koncerty, do teatru, na imprezy, jeżdżą za granicę, zarabiają pieniądze, studiują, chodzą do restauracji, robią zakupy na Allegro, sprawdzają kurs euro w „google”, jeżdżą na nartach, wspinają się, oglądają mecze w TV, śpią w hotelach, grają w totka, robią sushi, gotują pomidorówki, chodzą do kościoła. Oczywiście wykonują też te „dziwne” rzeczy: sami budują sobie łóżka, rozpalają ognisko jedną zapałką, gotują obiad z niczego, śpiewają szanty, umieją zbudować z gałęzi szałas, w którym będzie sucho podczas burzy, robią sobie „kominki szczerości”, zdobywają stopnie i sprawności, uczestniczą w wieczornych gawędach, ubierają się w pełny mundur w trzy minuty.

Co to dla nas znaczy? Jeśli  wydaje się wam, że te czynności nie będą do niczego przydatne, to jesteście w błędzie. Oczywiście,  nikt nie będzie sobie wykonywał w domu pryczy, ale sam fakt, że mógłby, oznacza w skrócie, że jest między innymi: zaradny, samowystarczalny, silny, kreatywny, solidny, umie coś zaprojektować, doprowadza swoje zadania do końca, analizuje, czy to, co zrobił, się sprawdza. A to tylko śmieszne budowanie łóżka z drewnianych belek. Dobrze, weźmy coś głupszego: ubieranie się w pełny mundur w trzy minuty. O ile ktoś nie zamierza aplikować w przyszłości na stanowisko, wymagające noszenia dziwnych uniformów, ta umiejętność też może wydać się kompletnie nieprzydatna. I znowu – osoba, dla której trzyminutowy alarm mundurowy w środku nocy to pestka, jest człowiekiem: działającym szybko, obowiązkowym, zdyscyplinowanym, reagującym błyskawicznie, dobrze zorganizowanym, zawsze gotowym do pracy.

Podobnie jest z żeglarstwem. Przez cały rok nasze działania są nastawione na pracę przy jachcie, która uczy odpowiedzialności, systematyczności, dbałości o sprzęt. Jeśli własnymi rękami nie przygotujemy jachtów do sezonu, to nie będziemy mogli na nich pływać – to jest dopiero nauka samodzielności!
Nasza drużyna jest w tej chwili jedną z najliczniejszych drużyn harcerskich na Pradze Południe. Aktualnie  drużyna liczy ponad 40 harcerek i harcerzy! Zazwyczaj do przeciętnej drużyny harcerskiej nie należy więcej jak 15-20 osób. Jednak nasza drużyna nie jest w żadnym stopniu przeciętna!

Co stanowi miarę naszego sukcesu? Nasi wychowankowie. Trzon drużyny, jej najbardziej kreatywną częścią, są harcerze, uczniowie drugiej klasy gimnazjum, pełniący obowiązki wachtowych. Wachty w naszej drużynie są odpowiednikami zastępów w drużynach lądowych. System małych grup, jaki funkcjonuje w naszej drużynie, pozwala uzewnętrznić najlepsze cechy naszych wychowanków. Wachtowi, czyli ,,przywódcy” tych małych grup, są dla swoich młodszych kolegów przykładem i wzorem. Uczą ich tego, czego sami się nauczyli, przyjmując na siebie  odpowiedzialność wychowawców, jednocześnie sami zdobywają dalsze doświadczenie. To właśnie wachtowi  wspierają drużynowego w organizacji różnych akcji, począwszy od festynów, a skończywszy na kilkudniowych wyjazdach. A mają przecież niespełna 14 lat!

Nasza drużyna jest obecna na wszystkich ważniejszych lokalnych i państwowych uroczystościach oraz świętach narodowych. Możecie nas zobaczyć, gdy wystawiamy we wrześniu stoisko podczas festynu ,,Niebo nad Ateńską”, a z okazji 1 listopada pełnimy wartę honorową przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej bądź przekazujemy Betlejemskie Światełko Pokoju do naszej zaprzyjaźnionej parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Ateńskiej, a ponadto uczestniczymy w Święcie Saskiej Kępy z naszym żeglarskim stoiskiem. Bierzemy też co roku udział w charytatywnych akcjach, takich jak ,,Szlachetna Paczka”.

Zbiórki naszej drużyny odbywają się w piątki w godzinach 17:30-19:00. Jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest prawdziwe harcerstwo – dołącz do nas!

Odwiedź nas na Facebooku – https://www.facebook.com/szczep296/

Pwd. Piotr Michalak HO – drużynowy 296 Warszawskiej Wodnej Drużyny Harcerskiej, student wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, zapalony podróżnik, żeglarz i mól książkowy.