Minecraft Edu

Dla grupy wiekowej klas I –III jest  to  program nauki przez zabawę, stopniując proporcje w zależności od wieku konkretnych uczniów. Każda lekcja (blok dwugodzinny) ma własny temat, wspierany odpowiednią modyfikacją programu, np. epoką historyczna, dziedziną sztuki, dziedziną nauki. Uczniowie dostają określone zadania, zarówno takie, które wymagają indywidualnego rozwiązania (np. odnalezienie danego przedmiotu, zebranie określonych zasobów w świecie gry), jak i zadań grupowych (np. grupa uczniów buduje wioskę inspirowaną zachowanymi budowlami średniowiecznej Europy lub starożytnej Grecji). Dla przykładu jedną z popularniejszych lekcji jest lekcja „Archeologia”, wykorzystująca modyfikację ‚fossil and archeology’ polegającą na tym, że dzieci dostają następujące zadania:

– zadanie grupowe: stanowisko archeologiczne (budowa inspirowana zdjęciami istniejących wykopalisk)

– zadanie indywidualne: szukanie skamielin dinozaurów (rozmawiamy o tym kiedy żyły dinozaury, co o nich wiemy a czego możemy się tylko domyślać)

– zadanie indywidualne: zbudowanie maszyny badającej skamieliny (rozmawiamy o tym w jaki sposób naukowcy badają szkielety dinozaurów)

– odnajdywanie DNA dinozaurów (rozmawiamy o tym czym jest DNA)

– wyhodowanie własnego dinozaura (rozmawiamy o tym jak wyglądały konkretne wyhodowane przez dzieci gatunki dinozaurów, czym się żywiły i kiedy żyły)

Oczywiście w klasach 1-3 szczególny nacisk kładę na ogólną wiedzę na ten temat (bez wchodzenia w szczegóły takie jak budowa DNA), dla dzieci starszych dodatkowo można poruszyć zagadnienie historii archeologii jako nauki). Inne tematy lekcji to np:

– Kreta, pałac w Knossos – budowanie labiryntu inspirowanego mitem o Minotaurze

– Budowniczowie piramid – piramidy, sfinks i wioska robotników – kim byli, w jaki sposób pracowali i jak udało im się to osiągnąć

– Średniowieczna Europa – w jaki sposób żyli ludzie, co jedli, gdzie mieszkali – wioski, zamki, katedry, klasztory, monastyry

– Galeria – rzeźby i obrazy w minecraft, oraz jak wyglądają budowle w których się je ogląda Współczesne miasta – architektura z różnych zakątków świata

– Statki i zeppeliny – Budowanie własnych pojazdów pływających i latających – jak działają i czym jest wyporność

– Programowanie – zaprogramuj własnego budującego robota w Minecraft

Każda z tych lekcji w zależności od możliwości, wieku oraz zainteresowania dzieci trwa jeden dwugodzinny blok lub więcej. Dzieciom w trakcie zajęć zawsze puszczam w tle muzykę klasyczną. Z mojego doświadczenia wynika, że to pozwala im się skupić na zadaniu oraz załagodzić czasem pojawiające się przy grze emocje.

Lekcje będzie prowadził

  1. Marek Dubiel z Atelier Foksal

Zajęcia będą sie odbywały na terenie szkoły.

Poniżej przedstawiamy proponowane terminy zajęć:

– Czwartki 8 i 9 lekcja dla uczniów z klasy 1, 2A, 2B

– Środy 9 i 10 lekcja dla uczniów z klasy 3A i 3B

 

Koszt zajęć 12 zł za 1 godzinę lekcyjną. (24 zł za zajęcia).


Nasze Newsy

Wieje wiatr w 4a

Gry przyrodnicze w 6b

W Polsce króla Maciusia

Bierzemy udział w projektach:

Polub Nas!

Szkoła Prowadzona Przez:

Subskrybuj Nasz Biuletyn