Nasz udział w tworzeniu Mazowieckiej Filozoficznej Gazety Dzieci “FILOZOFIK”

Nasz udział w tworzeniu Mazowieckiej Filozoficznej Gazety Dzieci “FILOZOFIK”

FILOZOFIK – to projekt Stowarzyszenia Nauczycieli Uczących Filozofii “Phronesis”.
W dniu 2 marca trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w redagowaniu FILOZOFIKA. Redakcję tej gazety tworzą wybrani uczniowie z paru warszawskich szkół, którzy reprezentują wszystkich uczniów swoich szkół przygotowujących materiał do danego numeru. Tegoroczny numer ma temat KOSMOS, a szkoła która nas gościła to Społeczna Szkoła Podstawowa nr 16 STO na ul Bachmackiej im. Dzieci Zjednoczonej Europy. Materiały z naszej szkoły powstały na lekcjach etyki i plastyki, a reprezentowały nas Maja Mentlewicz, Tea Kurzelewska, Żaneta Zarzycka.  Najpierw  młodzi redaktorzy  wybrali prace plastyczne, które ich zdaniem najtrafniej prezentowały problematykę, oczywiście z punktu widzenia filozofii, a następnie w zespołach klas 1-3 i 4- 7 przedyskutowano wybrane zagadnienia.
Młodsza grupa po lekturze fragmentu książki “Podróż Marcelinki” z 30 zgłoszonych do tekstu pytań, wybrała do dyskusji następujące: “Skąd wziął się Kosmos?”
Po trudnych dociekaniach jaka jest praprzyczyna powstania Kosmosu, jedyna, którą  wszyscy zaakceptowali jako pewną – to PRAWDA. W grupie starszych redaktorów przeprowadzone były dociekania filozoficzne na podstawie tekstu B. Pascala na temat nieskończoności. Czytano również teksty przygotowane w szkołach.
Numer ukaże się najprawdopodobniej w maju. Poprzedni numer o temacie “INNY” czytaliśmy na początku tego roku szkolnego. Pamiętacie?
Opiekun projektu – Bernadeta Obrębowska.