Wolontariat Wiatr w Żagle

Wolontariat Wiatr w Żagle

Każdy dobry program, czy pomysł ewaluuje na skutek przemyśleń, nowych okoliczności, nowych aspektów.

Tak też stało się i z naszym projektem „Wiatr w Żagle”. Zauważyliśmy, że młodzież najlepiej się integruje wtedy, gdy łączy ich wspólny cel, wspólna idea. Ideą jest praca w wolontariacie, ale  najcenniejsza jest potrzeba pomagania innym.  Oto nasz wspólny cel.

W tym roku postanowiliśmy wyjść poza mury szkoły i rozpoznać potrzeby lokalnej społeczności. Nawiązaliśmy kontakt z Domem Dziecka Niewidomego oraz Świetlicą dla Seniorów.

Dom Dziecka Niewidomego okazał się miejscem, w którym każdy życzliwy, pełen empatii człowiek znajdzie przestrzeń do pomagania. Nasi Wolontariusze chcą spróbować znaleźć tam swoje miejsce. Zarówno spędzanie czasu z dziećmi, wychodzenie z nimi na spacery, jak i czytanie im, rozmawianie, próba nawiązania kontaktu z dziećmi niemówiącymi, będzie stanowiło dla młodzieży nie lada wyzwanie podczas spotkań. Być może pomoc w ogrodzie zaktywizuje i dzieci i młodzież.

Nawiązaliśmy też kontakt ze Świetlicą dla Seniorów. Pierwsze spotkanie okazało się bardzo ciekawe, pełne dobrych emocji i interesujących informacji.  Seniorzy z dużą otwartością podeszli do młodzieży, a oni odpłacili zainteresowaniem i chęcią rozmowy. Od listopada nasze wspólne spotkania będą już częstsze. Nasza Młodzież będzie starała się wykonywać drobne sprawunki, czytać, rozmawiać, czy po prostu spędzać czas z seniorami towarzysząc im podczas spotkań.

Zespół wolontariatu „Wiatr w żagle” również przeszedł przemianę. Grupa z Kolegium Polonijnego znacznie się powiększyła. Dołączyli do nas chłopcy z Białorusi i Ukrainy. Do Szkolnego grona dołączyły  dwie nowe osoby z klasy 2 gimnazjum.

Nasz nowy zespół  na zakończenie tegorocznego projektu weźmie udział w wyjeździe żeglarskim, podczas którego skiperzy ze Stowarzyszenia „Wiatr w Żagle” (partnera naszego projektu) będą  szkolić i szlifować w praktyce umiejętności żeglarskie młodzieży zdobyte podczas comiesięcznych teoretycznych zajęć (Fora żeglarskie).

Dom dziecka Niewidomego

Świetlica dla seniorów