Wykazy Lektur

Klasa 1a

Semestr 1
Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
Julian Tuwim „Warzywa”
Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
Danuta Wawiłow „Marzenie”

Semestr 2
Julian Tuwim „Abecadło”
Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
Janczarski Czesław  „Jak Wojtek został strażakiem”
Julian Tuwim „Ptasie radio”
Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”(fragmenty)
Marcin Brykczyński „Tata”
Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”


Klasa 2a

J.Papuzińska – Pamiętnik czarnego noska.
M.Kruger – Karolcia.
A.A. Milne – Kubuś Puchatek.
A. Cz. Centkiewiczowie – Zaczarowana zagroda.
J. Duszyńska – Cudaczek Wyśmiewaczek.
J. Papuzińska – Nasza mama czarodziejka.


Klasa 3a

Semestr 1
Joanna Papuzińska „Asiunia”
Jan Brzechwa  „Michałek”
Wanda Chotomska „Pan Listopad”
Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie” (fragmenty)
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek” (fragmenty)
Jan Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”
Grzegorz Kasdepke „Kacperiada” (fragmenty)
Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze”
Justyna Bednarek  „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” (czterech prawych i sześciu lewych)
Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”

Semestr 2
Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
Jan Brzechwa „Żuraw i czapla”
Alina i Czesław Centkiewiczowie „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”
Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
Maria Krüger „Karolcia”
Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku” (fragment)
Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
Maciej Wojtyszko „Bromba i inni” (fragmenty)


Klasa 4a i 4b

(nowa podstawa programowa)

lektura obowiązkowa
1 Jan Brzechwa Akademia Pana Kleksa
2 Janusz Christa Kajko i Kokosz. Szkoła latania komkis
3 Rene Goscinny, Jean- Jacques Sempe Mikołajek wybór opowiadań
4 Adam Mickiewicz Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz opisy
5 Joanna Olech Dynastia Miziołków
6 Józef Wybicki Mazurek Dąbrowskiego
7 Wybrane legendy i podania polskie
8 Kot w butach, Kopciuszek, Sinobrody baśnie
9 Aleksander Puszkin Bajka o rybaku i rybce
10 Jeanne Marie Leprince de Beamunt Piękna i bestia
11 poezja Brzechwy, Bełzy, Gałczyńskiego, Kulmowej, Tuwima
12 „Magiczne drzewo. Olbrzym”
13  „Przygody psa Parerasa”

Klasa 5a i 5b

 

Lektura obowiązkowa:                                                                                                             
Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni
Bolesław Prus Katarynka                                                                                                    
Dorota Terakowska  Władca Lewawu
Ignacy Krasicki wybrane bajki
Adam Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty: zwyczaje i obyczaje, polowanie)
wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie
Biblia: przypowieść o miłosiernym Samarytaninie                                                                                
Henryk Sienkiewicz W pustyni i w puszczy

Lektura uzupełniająca:
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
Ewa Nowak Pajączek na rowerze
Juliusz Verne W 80 dni dookoła świata
Roald Dahl Matylda
Lucy i Stephen Hawking Jerzy i tajny klucz do Wszechświata
Paweł Beręsewicz Na przykład Małgośka
Wybór innych tekstów kultury


Klasa 6a i 6b

 

Lektura obowiązkowa:
Antoni Czechow, KameleonŚmierć urzędnika
Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
Ignacy Krasicki, wybrane bajki
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego)
John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem
Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta.

Lektura uzupełniająca:
Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie
Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli
Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów
Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty)
Kornel Makuszyński – wybrana powieść
Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza
Alfred Szklarski, wybrana powieść
Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem
Wybór innych tekstów kultury


Klasa 7 i 8

Lektura obowiązkowa:

 

Opowieść wigilijna – Charles Dickens,                     kl VII

Zemsta – Aleksander Fredro,                                     kl VII

Żona modna – Ignacy Krasicki,                                    kl VII

Quo vadis; Latarnik – Henryk Sienkiewicz,            kl VII

Siłaczka – Stefan Żeromski,                                         kl VIII

Mały Książę – Antoine de Saint-Exupery,                                                                                             kl VII

Jan Kochanowski – wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII            kl VII

Reduta Ordona; Śmierć Pułkownika; Świtezianka; II część Dziadów;                         kl VII

Pan Tadeusz (historia Polski) – Adam Mickiewicz,                                                             kl VII

Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta.                       kl VIII

Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński,                                                                       kl VIII

Pan Tadeusz – Adam Mickiewicz,                                                                                             kl VIII

Balladyna – Juliusz Słowacki,                                                                                                      kl VIII

Syzyfowe prace – Stefan Żeromski,                                                                                         kl VIII

Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.                   kl VIII

 

Lektura uzupełniająca:
(dwie pozycje w kazdej klasie do wyboru, w ciągu roku )

 

Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna

Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway,

Widzieć przez trzy dni – Helena Keller,

Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz,

Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum,

Z domu niewoli (fragmenty) – Beata Obertyńska,

Ziele na kraterze (fragmenty) – Melchior Wańkowicz.

Dzieciństwo w pasiakach – Bogdan Bartnikowski,

Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski,

Igrzyska śmierci – Suzanne Collins,

Dywizjon 303 – Arkady Fiedler,

Pamięć i tożsamość (fragmenty) – Jan Paweł II,

Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty) – Karolina Lanckorońska,

Nela na kole podbiegunowym – Nela Mała Reporterka,

Oskar i pani Róża – E.-E. Schmitt,


Bierzemy udział w projektach:

Polub Nas!

Szkoła Prowadzona Przez:

Subskrybuj Nasz Biuletyn