SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 im. Zawiszy Czarnego | STO SPOŁECZNE GIMNAZJUM nr 3 | STO

Wykazy Lektur

Klasa 1a

 

Elementarz XXI wieku, kl. 1 – lista lektur
 Semestr 1
 Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
 Julian Tuwim „Warzywa”
 Mira Jaworczakowa „Jacek, Wacek i Pankracek” (fragmenty)
 Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”
 Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
 Danuta Wawiłow „Marzenie”
 Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
 Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
 Kornel Makuszyński –120 przygód Koziołka Matołka (księga I);

Semestr 2
 Julian Tuwim „Abecadło”
 Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)
 Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)
 Hanna Januszewska „Kopciuszek”
 Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
 Julian Tuwim „Ptasie radio”
 Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)
 Marcin Brykczyński „Tata”
 Jan Brzechwa „Żaba”
 W.Chotomska „Pięciopsiaczki”

Klasa 2a

 

J. Parazińska ” Szewczyk Dratewka”
A. A . Milne „Kubuś Puchatek”
A. A. Centkiewiczowie ” Zaczarowana zagroda”
M. Kruger „Karolcia”
H. Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
J. Grabowski ” Puc, Bursztyn i goście”.

Klasa 2b

 

J. Porazińska, „Szewczyk Dratewka” (październik)
A. A. Milne, „Kubuś Puchatek” (listopad)
A. i Cz. Centkiewicz, „Zaczarowana zagroda” (grudzień)
H. Ch. Andersen, „Baśnie”: Brzydkie kaczątko, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty
 cesarza (styczeń)
M. Kruger, „Karolcia” (luty)
H. Lofting, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” (kwiecień)
J. Grabowski, „Puc, Bursztyn i goście” (czerwiec)

Klasa 3a

 

"Kajtkowe przygody " Maria Kownacka
"Karolcia " Maria Krüger
"Dziewczynka z zapałkami " H. Ch. Andersen
"Królowa śniegu " H. Ch. Andersen
"O dwunastu miesiącach " Janina Porazińska
"Doktor Dolittle i jego zwierzęta " Hugh Lofting
"O psie, który jeździł koleją " Roman Pisarski

Klasa 3b

 

"Kajtkowe przygody " Maria Kownacka
"Karolcia " Maria Krüger
"Dziewczynka z zapałkami " H. Ch. Andersen
"Królowa śniegu " H. Ch. Andersen
"O dwunastu miesiącach " Janina Porazińska
"Doktor Dolittle i jego zwierzęta " Hugh Lofting
"O psie, który jeździł koleją " Roman Pisarski

Klasa 4

 

Krupska : Sceny z życia smoków
Sempe, Goscinny : Mikołajek i inne chłopaki
L.J. Kern: Ferdynand Wspaniały
Brzechwa : Akademia Pana Kleksa
Collodi : Pinokio
C. S. Lewis : Lew, czarownica i stara szafa

Klasa 5

 

Ferenc Molnar: Chłopcy z Placu Broni
Jan Parandowski: Mitologia (wybór z części „greckiej”)
Bolesław Prus: Katarynka
Henryk Sienkiewicz: W pustyni i w puszczy
Dorota Terakowska: Władca Lewawu
Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród
Joanna Olech Dynastia Miziołków

Klasa 6

 

Joanna Chmielewska   „Nawiedzony dom”
Charles Dickens    „Opowieść wigilijna
Daniel Defoe    „Przypadki Robinsona Crusoe”
Irena Jurgielewiczowi     „Ten obcy”
Stanisław Lem     „Bajki robotów”
Kornel Makuszyński   „Panna z mokrą głową”
Kornel Makuszyński   „Szatan z VII klasy”
John Ronald Reuel Tolkien    „Hobbit czyli tam i z powrotem”