Hania&Hania, czyli Atomówki z 8 klasy!

Te dwie uśmiechnięte dziewczyny z klasy 8a to nie tylko koleżanki z ławki, ale też prawdziwe pasjonatki nauki. Jedna z nich zdobyła tytuł laureatki konkursu kuratoryjnego z chemii. Druga Hania została finalistką konkursu kuratoryjnego z chemii, pokazując, że determinacja i ciekawość świata potrafią zaprowadzić naprawdę daleko. Obie regularnie uczestniczą w zajęciach koła chemicznego u pani Agnieszki Siwek, gdzie zamiast nudzić się po lekcjach, z entuzjazmem eksperymentują i odkrywają, jak fascynujący może być świat pierwiastków i reakcji.

Poznajcie je bliżej – w wywiadzie opowiadają o swojej naukowej przygodzie, stresie przed konkursem i… zdradzają przepis na sukces!

Redakcja Szkolna: Jak się czujecie jako laureatka i finalistka konkursu kuratoryjnego z chemii?
 
Hania Grabowiec: Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu.
Hania Marzec: Ja również – jestem zadowolona i dumna. To pokazuje, że czas poświęcony na naukę nie podszedł na marne (i tak w tym czasie najważniejsze jest ile się naprawdę nauczyłeś.) 
 
Redakcja Szkolna: Co należy zrobić, aby zostać laureatem/finalistą konkursu kuratoryjnego?
 
Hania Grabowiec: By zostać laureatem lub finalistą konkursu kuratoryjnego powinno się startować z tego konkursu, w którym czujesz się najlepiej. Tzn, jeśli ktoś lubi biologię to powinien wziąć udział właśnie w tym przedmiocie. Należy też włożyć w naukę wielki wkład i czas, pomimo trudności się z tym wiążącymi. 
Hania Marzec: Dokładnie tak  jak powiedziała Hania – poświęcić dużo czasu w domu na naukę. Wybrać jakiś przedmiot, który się lubi i którego można uczyć się w domu.
 
Redakcja Szkolna: Jakie profity niesie za sobą tytuł laureata/finalisty?
 
Hania Grabowiec: Tytuł laureata niesie za sobą satysfakcję ze swojej ciężkiej pracy, zadowolenie z samego siebie i eliminuje stres związany z egzaminem ósmoklasisty.
Hania Marzec: Mi osobiście ten tytuł przyniósł satysfakcję oraz bonus do rekrutacji.
 
Redakcja Szkolna: Czy macie jakieś rady dla koleżanek i kolegów, którzy będą brali udział w kolejnej edycji konkursów kuratoryjnych?
 
Hania Marzec: Tak. Wybierzcie sobie jakiś przedmiot, którego można uczyć się w domu (taki, który się lubi i którego nauka nie jest karą). Poświęcajcie sporo czasu na jego naukę, w czym pomaga program merytoryczny i stare arkusze. Polecam też wybrać sobie jakąś książkę lub książki z programu merytorycznego, a szukając informacji w internecie – korzystać ze sprawdzonych źródeł. Po każdym etapie warto obejrzeć swoją pracę, nie tylko po to, aby się odwołać, ale przede wszystkim po to, by zobaczyć swoje błędy i wyciągnąć z nich wnioski.
Hania Grabowiec: Oprócz uczestniczenia w dodatkowych zajęciach przygotowujących do konkursu, które odbywają się w szkole, osoba chcąca zostać laureatem lub finalistą powinna przerabiać jak najwięcej materiału samodzielnie w domu. Radzę również sięgać po podręczniki z liceum, a przede wszystkim opracowywać tematy w szerszym zakresie niż ten, w jakim są omawiane w podręcznikach szkoły podstawowej.
 
Redakcja Szkolna: Dziękujemy Wam bardzo za rozmowę i gratulujemy jeszcze raz osiągnięć!

Hania i Hania z 8a podzieliły się swoją drogą do tytułów laureatki i finalistki konkursu kuratoryjnego z chemii. Podkreśliły, że kluczem do sukcesu jest systematyczna praca, wybór przedmiotu, który się lubi, oraz sięganie po materiały wykraczające poza program podstawowy. Zdradziły też, że największą nagrodą była dla nich satysfakcja, pewność siebie i spokój przed egzaminami.