DSSP nr 5 z wizytą w Centrum Olimpijskim

DSSP nr 5 z wizytą w Centrum Olimpijskim

W ramach programu wychowania fizycznego oraz ze względu na zbliżające się letnie Igrzyska Olimpijskie, cała szkoła, w marcu, uczestniczyła w lekcjach edukacyjnych Szkolnej Akademii Olimpijskiej organizowanych przez PKOiL.

Tematy lekcji były dopasowane do wieku uczniów i odbywały się na przełomie dwóch tygodni.

Klasy 1 i 2 miały możliwość poznać historię Maskotek olimpijskich, ich znaczenie oraz dowiedzieć się co symbolizują.

Klasom 3 i 5 został przybliżony temat Igrzysk, jego ideologia oraz wyjątkowość. Uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, że sport to więcej niż tylko dyscyplina czy tężyzna fizyczna. Mogli przekonać się, że sport to sposób na życie, a jego zasady są ze sportowcami cały czas, nie tylko podczas rywalizacji. Z wielką ciekawością uczniowie słuchali o Paraolimpiadzie, gdzie przełamywanie własnych barier, nadzieja na lepsze jutro, wiara w swoje możliwości jest widoczna w każdej dyscyplinie i na każdym kroku.

Klasa 4 i 6 zgłębiła temat zasady Fair Play, która jest jedną z najważniejszych założeń Igrzysk Olimpijskich, a dla sportowców niejednokrotnie ważniejsza od zwycięstwa.

Klasy najstarsze, czyli 7 i 8 spotkały się natomiast z Olimpijczykiem, z p.Sylwią Lewandowską – wioślarką, medalistką z Londynu i Rio de Janeiro. Poznając jej własną historię mieli możliwość dowiedzieć się jak wygląda sport wyczynowy, ile wymaga ćwiczeń, treningów, a jednocześnie poświęceń i wyrzeczeń. Do czego prowadzi, ile daje radości i jak ważną jest lekcją, z której się czerpie całe życie.

Na tablicach reprezentacji Polskich wszystkich nowożytnych Igrzysk Olimpijskich uczennica klasy 7 znalazła nawet swojego dziadka, żeglarza, który godnie reprezentował nasz kraj w Monachium, w 1972r. Widać było dumę i radość, nie tylko we wspomnianej wnuczce.

Po takim wstępie zostaje tylko czekać na Igrzyska Olimpijskie, które w tym roku odbędą się we Francji. Już dziś zachęcamy do kibicowania naszej kadrze. Może w przyszłości dołączy do niej nasz uczeń zainspirowany tą wspaniałą ideologią.