Uczeni na Paryskiej – spotkania z naukowcami

Uczeni na Paryskiej – spotkania z naukowcami

W semestrze letnim naszą szkołę odwiedzili uczeni, którzy podczas specjalnie przygotowanych spotkań dzielili się z uczniami swoją wiedzą, a także zachęcali do zgłębiania różnych dziedzin nauki.

W kwietniu, szkoła gościła profesora Chris’a Clark’a, fizyka z Wielkiej Brytanii. Profesor przeprowadził dla uczniów klasy 5 zajęcia dotyczące refrakcji promieni świetlnych. Profesor wyjaśnił uczniom zasady załamywania światła, przeprowadził także eksperyment podczas którego zademonstrował przebieg procesu.

W maju, uczniowie klas 5, 6 i 1G uczestniczyli w wykładzie przygotowanym specjalnie dla nich przez profesora Arisa Tsavaropoulosa, archeologa kierującego wykopaliskami na obszarze Wysp Jońskich, między innymi na Antikitherze.

Profesor zapoznał uczniów z najnowszymi odkryciami dotyczącymi przeszłości wysp greckich. Wykład przeprowadzony w języku angielskim zilustrowany został pokazem slajdów przedstawiającym kolejne znaleziska: monety, groty strzał, nawet rzeźby i fundamenty domostw. Profesor wspomniał również o znalezionym nieopodal Antikithery mechanizmie pozwalającym precyzyjnie ustalić daty zaćmień słońca i księżyca.

Poniżej fotorelacja z obu spotkań: